ČASOPIS MINERVA ZDRAVÍ – Bosé boty a Bio oblečení jsou pro tělo ideální

To, co si oblékáme a obouváme, může být důležitější než to, co jíme – tvrdí to Petr Mühlhans. Bývalý reprezentant v cyklistice se dnes zabývá prodejem tzv. barefoot bot umožňujících pohyb jako naboso a oblečení z biomateriálů v obchodě a e-shopu Soulad.cz.

Kudy vedla vaše cesta od vrcholového sportu k barefoot neboli „bosým“ botám?

Po skončení sportovní kariéry jsem si dodělal vysokou školu, nějakou dobu jsem pracoval v Německu, ale cítil jsem, že to není ono. Zabýval jsem se jógou, meditací, zdravým životním stylem a zároveň jsem začal běhat – tehdy ještě v klasických botách. Jenže mě začalo bolet koleno. Hledal jsem důvod a postupně jsem se dostal k barefoot běhu.

Proč jsou „bosé“ boty tak důležité?

Chodidlo je tvořeno 33 svaly. Pokud používáme klasické boty, tyto svaly nepracují, a proto ztrácejí svoji funkci. Důsledkem může být nejen řada potíží, jako jsou vbočené palce či malíčy zvané halluxy, kladívkové prsty, ploché nohy či ostruhy, ale špatná funkce chodidel ovlivňuje i zdraví celého pohybového aparátu. Proto je důležité volit takové boty, které chodidlům umožní přirozeně pracovat.

V obchodě Soulad.cz nabízíte i boty na míru?

Zpočátku jsem je dělal, jenže i boty na míru znamenají pro nohu omezení. Mnohem vhodnější jsou barefoot boty, které jsou široké, ohebné, a hlavně nenabízejí noze žádnou podporu, protože ona si pak tu podporu dokáže znovu vybudovat sama.

Jsou „bosé“ boty vhodné jen na léto, nebo i na jiná roční období?

V létě je nejlepší chodit úplně bos, popřípadě v balerínkách, mokasínech nebo tzv. bosých sandálech. Za mě je ale skvělý hlavně segment jarních, podzimních a zimních bot, v nichž můžu i ve špatném počasí cítit nohu a povrch, jako bych byl naboso, přitom v suchu, teple a pohodlí. Vždycky jsou přitom zásadní tři kritéria: dostatečná šířka, maximální ohebnost, žádná podpora.

Kromě bot nabízíte na Soulad.cz i oblečení z bio materiálů. Proč je to důležité?

Dneska se řeší biopotraviny, ale oblečení je možná důležitější. Jíme párkrát za den, zatímco oblečení jsme téměř neustále. Kůže je hlavní dýchací orgán a všechno, s čím přichází do styku, se vstřebává do těla. Většina textilií obsahuje umělá vlákna, která se vyrábějí z ropy, a přitom se použije několik tisíc chemikálií. Řešením není ani oblečení z konvenční bavlny, protože je již geneticky upravená a i na její pěstování a výrobu se používá obrovské množství chemie. 

Je tedy nutné všechno své oblečení vyměnit za to z bio materiálů?

Začít by se rozhodně mělo tím, co se dotýká kůže – trička, tílka, kalhotky, slipy, trenky, ponožky. V nabídce mám samozřejmě mikiny, kalhotami, kraťasy, halenky, šaty, tuniky… A dokonce již existují i funkční bavlněné materiály, které neprofouknou a nepromoknou, takže se z nich dělají i bundy, vesty a kabáty. Celý článek zde

Rád vše dovysvětlím po osobní rezervaci či během jakýkoliv akcí či seminářů v Souladu

Barefoot boty, bio oblečení a zerowast doplňky najdete v privátní kamenné prodejně na objednání Na Beránce 2 Praha 6 a na e-shopu , využijte 5% slevový kód “MINERVA” na cokoliv z www.soulad.cz