ČASOPIS RELAX – Článek o bosé chůzi

Ing. Petr Mühlhans – bývalý vrcholový cyklista a sportovec, ekonom a marketér, bosý maratonec a ultramaratonec, otužilec, pořadatel chůze po střepech Glasswalking a uhlí Firewalking, lektor přirozeného pohybu MovNat, Born to Run a Barefoot specialist, trenér Systema, výrobce obuvi a oblečení, původní zakladatel naBOSo, nyní SOULAD. Duše. Tělo. Příroda. www.soulad.cz

Po celoživotní závodní kariéře v cyklistice jsem v 26ti letech ztratil zájem o vše co není přirozené a začal se přes zdravé stravování přímo z bio farem zajímat o přirozený pohyb včetné bosé chůze a běhu, a léčení všemožných chodidlových neduh, postupem času převedl stejný bosý princip v obouvání i do oblékání, a vše sjednotil do jednotného celistvého zdravého životního stylu v souladu se svým tělem, myslí i duší, tedy www.soulad.cz

Je chôdza naboso dôležitá len v prípade detí alebo je prínosná aj pre dospelých, resp. ľudí v pokročilom veku? 

Je extrémně důležitá pro každého živého tvora v jakémkoli věku, zdravotním stavu atd. Jako lidé jsme jediný živočich na planetě co se obouvá do neforemných, izolovaných bot, a naše odtaženost od přirody a našeho zdraví je tím dnes více než zřejmá.

Čo považuješ za najväčšie prínosy bosej chôdze?

Těžko jeden přínost upřednostnit před dalším, je to jako vše velice individuální a subjektivní. Mé největší přínosy jsou spojení s přirozenou energií země, fenomén earthing či grounding, a dále pro mě již samozřejmá plná činnost všech prstů a celého chodidla, díky ní obrovsky zvýšená rovnováha, citlivost včetně rychlejších reakcí na překážky, a přirozená reflexní terapie orgánů celého těla zdarma. A mohl bych pokračovat dále.

Na čo si musí dať človek pozor, keď s bosou chôdzou začína?

Buďto na vnímání svého těla, které si samo řekne co a jak, či již při větší odpojenosti od svého těla, na správnou techniku chůze přitahováním paty k pánvi vedoucímu k přirozenému došlapu, vyšší frekvenci pohybu a uvolněné dýchání do celého těla. A shrnutí jednou větou, na zbytečný strach kolem toho všeho.

Ako ošetrovať nohy, ak ich často vystavujeme vonkajším vplyvom? 

Opět velmi individuálně, v mém případě i mnoha známým kolem, úplně nějak. Naše těla jsou k tomu zkrátka přirozeně stavěné, a to že jsme to více či méně ztratili, neznamená, že musíme zavést nějaké speciální postupy a péče. To je vše pouze vždy populární tahání peněz založené opět na strašení. Poslouchejte své tělo, které Vám přesně řekne, co kdy bude potřebovat. A hlavně komunikaci těla co nejméně utlumujte různými léčivy či alkoholem, o to se Vám s ním bude komunikovat hůře.

Sú „barefoot“ topánky naozaj prispôsobené na prirodzený pohyb chodidla, alebo je to len trik podnikov, ktoré sa prispôsobili súčasnému trendu? 

Jak by nemohly být? Jsou v přirozeném tvaru chodidla a maximálně mu dovolují přirozený pohyb. K tomu jsou velmi lehké, přitom odolné, pokud si člověk nevybere levné asijské. Odpověď je přesně naopak než je otázka a současné boty jsou přizpůsobeny rádoby trendům, které se zdravím a přirozeným pohybem těla nemají co dělat, a je to obrovský trik dnešních největších značek obuvi.

Ako by mal človek s bosou chôdzou začínať a kde ju môže praktizovať, ak žije v meste?

Kdekoliv v parku či i jen po trávě vedle chodníku. I ve městě je tolik přirozeného a nerovného povrchu, který člověk pozná až když se vyzuje, že je to až neuvěřitelné. Občas stačí opravdu udělat jen malý krok vedle mimo stále stejnou nejčastější cestu..

Aké povrchy sú na bosú chôdzu najvhodnejšie a akým by sme sa mali vyhnúť?

Radím nevyhýbat se žádným. Vše je přirozené a i městský asfalt není o nic tvrdší než vychozená hliněná lesní cesta. V podstatě jde vždy o techniku pohybu, nikdy o povrch. Štěrk patří mezi nejtěžší bosé povrchy, ale i na něj se tělo zpomalením lehce přizpůsobí. Nejzážitkovější jsou samozřejmě mech či hebký písek, které jsou ovšem ale velmi neefektivní k užití energie pohybu, na ty je paradoxně nejlepší co nejtvrdší a přírodní povrch, aneb čím měkčí je povrch či naše bota, tím větší “rány” při došlapu děláme. Celý článek zde

Rád vše dovysvětlím po osobní rezervaci či během jakýkoliv akcí či seminářů v Souladu

Využijte 5% slevový kód “RELAX” na cokoliv z www.soulad.cz