MATERIÁLY & ÚDRŽBA

Třísločiněnná, bezchromová kůže na svršek obuvi
Tradiční třísločinněná (vegetable tanned) hovězí kůže zpracovaná a barvená čistě přírodními materiály (kůry, listy, kořeny, kaštany,…) již od starověku. Pozor na toxickým chromem průmyslově činěné kůže snižující její výdrž nemluvě o znečištění vod a škození Vaší kůži. Mastěte je přírodními tuky (oleje, vosky) hadříkem či kartáčem, či přírodní impregnací ve spreji, více viz Péče, impregnace.

Přírodní kaučuk s tvrzenou gumou na podešev (podrážku, spodek) obuvi
Přírodní pryž či guma získávaná stromem kaučukovníku upravovaným srážením přírodními látkami. Pozor na syntetické gumu složenou umělými chemikáliemi pár tisíců kombinací sloučenin jako toxickému styrenu, butadienu, isoprenu, ethylen-propylenu a spousty dalších mající stejně neblahý vliv na Váš povrch těla stejně jako na životní prostředí, ve kterém žijete a které dýcháte, tedy opět na Vaše zdraví. Jejich výdrž prodloužíte zamezením jejich třením o povrch vlivem nesprávné chůze pata-špička, viz Lekce chodidla, chůze a běhu.

Živočišné vs Veganské vs Recyklované
Pozor na trend veganských (neživočišných) a recyklovaných materiálů existující díky dalšímu chemickému zpracování odpadu plastu tedy ropy, které působí na povrch Vašeho těla stejně škodlivě ať už jsou recyklované či ne. Pro Vaši kůži není přirozenější a odolnější materiál než opět kůže, ale pokud se Vám i tak příčí jejich použití, vybírejte veganské boty přírodních materiálů jako jsou rostlinné kůže, voskovaná bavlna canvas, hutněná merino či alpaka vlna, len či konopí.

Vlna
Textilní živočišné vlákno nejčastěji z ovcí, lam, alpak, velbloudů, koz či zajíců. Přirozeně bezúdržbové a samočistící, potlačující zápach vázáním potu, vysoko ohnivzdorné s UV ochranou, hřející i za vlhka pojímáním vlhkosti bez mokrého dojmu a chladící za tepla odváděním horka ven. Pečujte ručním či šetrným praním do 30° a následném zabalením na pár minut do ručníku před volném usušení. Čas od času přidáme také půl lžičky lanolinové impregnace nebo přírodní lanolín z lékárny či drogerie čímž obnovíme přirozený obsah tuku v látce.

Vlna alpaka
Alpaka je druh velblouda z And jeho srst je velmi kvalitní a hřejivá, většinou stačí jen vyvětrat, není nutné je prát tak často jako jiné materiály, případně použijte prostředky přímo na vlnu obsahem lanolínu, či pro zjemnění příze je možné použít kondicionér, který dosáhne stejných výsledků jako aviváž při větší šetrnosti, jen v ruce ve vlažné vodě 25-30 °C, kdy prudká změna teploty způsobuje plstění vlny a srážení výrobku, tedy neprat v pračce a nepoužívat sušičku, ždímat lehce přes ručník a nechat uschnout rozložené ve vodorovné poloze, ne na přímém slunci, radiátoru apod. Uskladnění je nelepší do vaku s pytlíčkem levandule či cedrem, která odrazují moly a uzavřít.

GOTS Bio, organická bavlna
Neboli přirozené získaná bavlna rostliny Bavlníku bez použití průmyslové chemie v jakémkoliv kroku vzniku kontrolovaná nejvyšším světovou certifikací GOTS (Global Organic Textile Standart) s důrazem na dodržování sociálních podmínek výroby v souladu s Fair Trade. Voní čistěji, cítí se jemnější a je měkčí s více chmýří (neporušeným chemikáliemi), má větší odolnost tudíž trvanlivost díky nižšímu stupni zpracování bez formaldehydu, škodícímu nejvíce dětské a alergické pokožce. Má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky, kterou v horku chladí a v zimě hřeje, čímž zabraňuje přílišnému pocení a pachu.

Len
Nejpevnější a nejsilnější textilní vlákno rostliny Len setý, na omak chladivé, skvěle odvádějící teplo, výborně přijímající vlhkost (až 30% vody bez mokrého omaku např. u zpocení, vodu dokáže opět odpařit) i vysokou teplotu přes 200°C (možnost čištění vyvařováním) a obsahující blahodárné oleje pro sebe i Vaší kůži. Ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy, ani zpracovávat chemickými prostředky, s přirozenou dlouhou životností.

Konopí
Vlákno Konopí setého je stejně pevné, silné, odolné a savé jako len, pohlcující navíc 95 % UV záření a díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahující moly. Stejně tak nepotřebuje průmyslovou chemii ke svému vzniku, je vyživující k půdě s menší spotřebou vody či slunečního svitu, znamenající možnost lokálního pěstování.

Bio bavlna, len, konopí
Pečujte praním na 30-40°C do 1000 otáček/minutu v ekologických pracích prostředcích pro zachování bio kvality, jednotlivě dle druhu materiálu a odděleně od chemického ne-bio textilu, aby jste si jej zbytečně nekontaminovali, viz více o správném praní např. na Ekoalchymie.cz

Další materiály zahrnují přírodní lepidla, vosky či kov.