BAREFOOT OBUV

“Poradna bosobot aneb prý je to super, všichni to mají, pomáhá to… ale jak si vybrat? Kde to koupit? A jak vím, že mi to bude sedět, když to má tolik parametrů? Výběr těch pravých bosobot vypadá ještě složitěji, než výběr svatebních šatů. Jaké jsou nejčastější otázky?”

Jak vybrat správnou velikost?
Noha v botě musí mít dost místa – takže na chvíli zapomeňte na klasické číslování. Místo toho obě nohy znova přeměřte viz nejjednodušší video návod na soulad.cz/velikosti

Protože v barefoot obuvi prsty pracují a při chůzi se protahují, je třeba počítat s délkovým nadměrkem minimálně 5 mm. Ty jednoduše přičtěte k délce zjištěné měřením – a podle tabulky rozměrů té které značky si vyberte vhodný rozměr.

Proč měřit obě nohy?

Protože většina z nás má každé chodidlo jinak dlouhé. Může to být dáno pohlavím, genetikou – ale také tím, která noha je vaše stojná. Relevantní je vždycky ta delší nožka, k té se připočítává nadměrek. Protože přece nechcete, aby vás boty tlačily.

Co šířka nohy a výška nártu?
Každý barefoot výrobce (pokud nepracuje čistě na zakázku) má jinak široká kopyta a každý značka, ba dokonce každý model má trochu jiný střih. Proto u bot uvádíme i šířku vnitřní stélky a celkově je řadíme do kategorií na širokou a užší nohu. Zároveň se snažíme i zjistit, jestli je v botě dost místa pro vysoký nárt, jak si rozumí s nepřirozenou patní ostruhou a nebo s “přerostlými” palci. Každopádně nošením se do dalších tvarů už krásně přizpůsobují.

Jsou všechny barefoot boty ošklivé?
Nejsou. Podívejte se sami 🙂 U některých modelů na první pohled ani nepoznáte, že jde o barefoot.

Liší se nějak podrážky?
Ano, různí výrobci mají různě tlusté podrážky, orientačně od 2 do 5 mm. A je to rozdíl. Pokud začínáte a nejste si jisti co na to vaše chodidla, zkuste nejdřív podrážku o něco silnější například u terénnějších bot. A nebo to prostě zkuste, občas paradoxně i tenčí podrážka pomůžu k rychlejšímu poznání přirozeného šetrnějšího pohybu jako úplně bez podrážky naboso.

Podle čeho vybrat model?
Záleží, jaký je váš životní styl a přesvědčení. A taky kolik chcete investovat. Veganské nebo kožené? Do města nebo do přírody? Investujete do zimních, nebo to otestujete na basic a tím pádem i levnějších letních sandálech? To je jen na vás. Všechny u nás prodávané boty jsou velmi lehké, často neváží více než 200 g. A v rámci možností materiálu jsou i maximálně prodyšné a přizpůsobivé, jelikož bojkotujeme umělé, polyesterové.

Po jaké značce sáhnout?
Doporučujeme vybírat z osvědčených barefoot značek co jsou z boku prošité, nelepené, neumělé, kterých je jako šafránu. Proto si některé boty vyrábíme i sami či necháváme zakázkově šít, další námi prodávané nejprve zkusíme na vlastní kůži než se dostanou do výběru. Dali bychom za ně nohy do ohně.

Proč to je tak drahé?
Kvalita něco stojí. Boty které prodáváme jsou vyráběné v EU a jejich výrobci dostávají férovou mzdu. Tenká a ohebná podrážka musí být kvalitní aby se nelámala. Kůže neobsahuje chrom.

Barefoot boty vnímáme jako investici do zdraví a bereme to pozitivně. To že nejsou levné znamená, že si jich koupíme méně a budeme je častěji nosit – a nižší spotřeba je fajn jak pro přírodu tak i paradoxně pro naši peněženku.

Čím je také výrobně kvalitnější a tedy dražší, tím je ještě daňově více dražší, jak 21% z levné boty cenu o moc nenavýší, oproti 21% z vyšší ceny je ještě více. DPH si lze odečíst na plátce daně jako zdravou pracovní obuv, oblečení či vybavení a mít je tak výrazně levněji.

Mohu barefoot nosit i do města? Někde psali, že to je nezdravé.
Ano, můžete. Nezastíráme, že ze začátku to zdaleka nebude taková lahoda. Z odpružených bot s podpatkem máme nacvičenu chůzi s dopadem na patu a bez pořádného odrazu ze špičky – a tenhle pohybový stereotyp v barefootech na betonu bolí. V nových barefootech si proto neplánujte celodenní městské pobíhání (ze kterého bolí nohy i v ortopedických papučích.) Dejte tělu šanci se po malých kouscích naučit nový styl chůze.

Jak se teda v takových botách chodí?
Úplně normálně. Jen trochu… pomalu. Nebo tedy, celkem rychle, ale rozhodně pomaleji, než jste zvyklí. V barefoot botách zanedlouho zjistíte, že je místo rychlé chůze je mnohem přirozenější pomalu běžet. Což je fajn pro spousty dalších věcí.

Co když se to nenaučím?
Máte pochyby? Taky jsme měli. Sice zbytečné, ale přesto pořádáme různé akce o bosé chůzi a celkového přirozeného pohybu, který ideálně alespoň jednou na celý další život navštivte. Těšíme se na Vás!