CO MÁTE NA SOBĚ PRÁVĚ TEĎ?

Tričko, kalhoty, ponožky, boty, nějaké spodní prádlo… vzpomenete si na to, jak jste je kupovali, jak vypadal obchod a lidé, kteří v něm pracovali?

Zkuste se ponořit trochu hlouběji. Co se s oblečením dělo, než jste ho poprvé vzali do ruky? V kolika obalech bylo zabaleno? Jak se vůbec do obchodu dostalo? A kdo ho zabalil a poslal na dalekou cestu? Představte si ruce, které ho šily a jiné, které nabarvily a utkaly látku. A ještě hlouběji, až k zemědělci a k semínku bavlny, klíčícím v půdě.

Tolik práce. Tolik sil. Tolik energie.

A teď si vzpomeňte, kolik jste v obchodě zaplatili. Hodně, nebo tak málo, že by snad kupovat nové kusy vyšlo levněji, než prát?

Dlouhá léta jsme se radovali, že si můžeme koupit stále víc a víc hezkého a moderního oblečení. Levný polyester od 60. let postupně nahradil vlnu, kožešiny i hedvábí a zjednodušil údržbu. Asijské šičky pracují za tak nízké mzdy, že vůbec nemusíme přemýšlet nad cenou. Obchody jsou všude, vždy plné a barevné a předhánějí se ve výhodnějších nabídkách. Triko za 70 korun? Nekup to!

Jenže všechno něco stojí. A po desetiletích rozmachu začínají přicházet první účty. Oděvní a textilní průmysl se staly největšími znečišťovateli planety. Každý den se vyhodí tuny prakticky nového oblečení, nehledě na to, že i pro samotné výrobce je praktičtější neprodané kusy spálit, než se snažit o jejich využití. Tlak na cenu vede k ignorování nákladných bezpečnostních opatření, odpady z barvení a zpracování jsou vypouštěny do řek. Poptávka po levných přírodních vláknech vede k devastaci životního prostředí. Afrika je zaplavena secondhandovými hadrami, které pohřbívají místní výrobce. Všechno je však daleko a neviditelné. Dokud to nezazvoní přímo u našich dveří.

Dokud se nám chemikálie z oblečení nezadřou pod kůži a nezpůsobí nemoc.

Dokud mikroplasty z uvolněné praním nezakalí pitnou vodu.

Dokud se nám v nevhodných botách nezdeformují chodidla.

Dokud nepřicházíme o práci, protože domácí výroba není schopna konkurovat.

A i to všechno jsme schopni a občas i nuceni odpustit.

Přejeme si však, abyste to už nikdy nemuseli dělat. Usilujeme o SOULAD mezi tělem a duší, přírodou a městem, udržitelností a módou. Nabízíme vám kompletní sortiment pro každodenní život v souladu s planetou i vlastními potřebami.

Stylové barefoot boty od různých evropských výrobců a v různých cenových hladinách. Oblečení z bio bavlny s původem dohledatelným až k semínku, navrhované v Praze a šité ve Středních Čechách.  Ručně pletené a háčkované doplňky, z čisté ovčí vlny nebo zbytkové příze, vyrobené s láskou po celé ČR. A batohy a tašky lokálních řemeslníků, ve kterých odnosíte klidně i materiál na stavbu.

Všechno co nabízíme, testujeme sami na sobě. V ostrém provozu kanceláří, ve městě i v divočině. Pereme, špiníme, sušíme a žehlíme. Chodíme v dešti i sněhu, boty testujeme za volantem i na byznysových schůzkách. Abychom si byli jisti, že to má smysl, že za své peníze dostanete kvalitu, která už něco vydrží. Přejeme si, abyste se mohli každý den cítit ve své kůži, pohodlně a stylově. A když u toho pomůžeme zlepšit život všeho přirozeného na Zemi, tím lépe.

80%

lidí nemusí mít problémy s chodidly / kotníky / koleny / kyčlemi / zády / krkem / hlavou kvůli nevědomky špatně padnoucím botám

Chodidlo má 200 000 nervových zakončení, 33 svalů, 28 kostí a 19 šlach potřebujících k zdravému životu volný prostor a nezkreslený polohocit neboli propriocepci. Pohybujte se stabilněji a bezpečněji díky přirozeně široké špičce na ohebné a rovné podrážce dovolující přirozené použití celé nohy. Uzdravte nemoci (vbočený palec hallux valgus, kladívkové prsty, ploché nohy, ostruhy, plísně, ..), napravte držení těla (bolesti kolen, kyčlí, zad, krku, ..) a předejděte zraněním (vymknutí kotníku, zlomenině, přetržení achillovy šlachy, ..). Navštivte pravidelné programy v Souladu s fyzioterapeuty, ortopedy, lektory a trenéry celkového přirozeného pohybu.

Spousty peněz a hodin času nemusí být zbytečně strávených na klasické ortopedii či fyzioterapii díky nevědomky špatně padnoucím botám. Působením gravitace váha těla tlačí každým krokem na chodidlo a to jako razítko obtiskne tvar obuvi. Dejte si nohu zezhora přes svou botu či si vyndejte vložku nebo stélku a stoupněte si na ni bosou nohou. Vidíte rozdíl?

100%

civilizačních nemocí nemusí způsobovat nepřirozené nejbližší životní prostředí (a tudíž chování) jako umělá obuv a oblečení

Dle přesného překladu jsou jsou civilizačních nemoci (rakovina, mrtvice, infarkt, cukrovka, Alzheimer, kožní problémy, atd.) nemoci z blahobytu a dle definice jsou zapříčiněny nepřirozeným životním prostředím člověka. Z pohledu těla člověka je nejbližším životním prostředí obuv a oblečení, kterým bylo denně pokryto (oblečení) a různě zdeformováno (obuv) a jelikož je kůže největší orgán člověka, také s dýchací a trávicí funkcí, a tělo je až 2/3 voda, tak syntetický, civilizační, textil (polyester, polyamid, atd.) či toxicky a geneticky upravený (běžná bavlna) materiál byl neustále vdechovaná ropa / plast a civilizační chemie, zásadně ničící zdraví celku. Dýchejte oblečení z přírodně rostoucích materiálů v bio kvalitě (bez průmyslové chemie) všemi komponenty (nit, štítek, tkaloun, pruženka,..) a uzdravte sami sebe. Odměnou Vám navíc bude úžasná pohodlnost a přirozená termoregulace nezničených přírodních vláken. Navštivte nás na přednáškách a akcích poctivé a transparentní módy Fashion Revolution.

Přes 8 miliard litrů ropy nemusí být vytěženo a použito každý rok k výrobě umělých, syntetických, plastových a textilních vláken. Módní průmysl nemusí být dle statistik druhý nejšpinavější po dopravním, čistě ropném. Genetické modifikace a hospodaření založené na průmyslové chemii nemusí představovat přes 25% produkce veškeré toxického odpadu a znečišťovat přes 2 miliardy litrů vody ročně. I 100% konvenční bavlněné zboží z běžné bavlny bez bio certifikátu nemusí obsahovat 1/4 váhy pouze jeho chemikálie jako barvidla, čistidla, změkčovadla a podobně, nemluvě o umělých nití, povinných štítkách, lemovkách a ostatních komponentech. Zapomeňte na up-cycling a recycling vyrábějících z odpadu či již použitých umělých věcí, Vaše tělo zkrátka nemusí být skládka zakrytá zeleným marketingem..

99%

z bilionu ročně vyrobených nákupních tašek nemusí skončit v přírodě s rozkladem stovek až tisíců let

Moře a vnitrozemské vody nemusí být zahlceny makro a mikro plasty tvořených obaly a umělým textilem, dostávající se do lidského těla ve vodě obsažené v potravinách v obchodních řetězcích a restauracích, které z takové vody pocházejí. Miliardy tun a litrů ropy nemusí být spotřebované k výrobě plastových tašek, pytlíků a syntetických vláken (polyester, polyamid, polyuretan, nylon, silon, atd.) a mohou je nahradit bezobalové tašky a pytlíky, spolu s batohy a kabelkami z 100% přírodních materiálů v bio kvalitě zařizující tzv. zero waste nulový odpad.

Jen 2% bot a oblečení se ve vyspělých zemích nemusí vyrábět lokálně na domácím trhu bez dovozu. Z Číny se továrny nemusí stěhovat do zemí ještě levnější práce jako Bangladéš, Pakistán, Filipíny a do chudé Afriky, kam se dále nemusí exportovat surové materiály ke zpracování, než se opět nemusí vracet zpět k exportu na koncový trh. Nemusíme zjišťovat přesné vyčíslení dopadu geometricky rostoucí světové logistiky se vším svým odpadem.

Základy zdraví člověka aneb na čem stojí a co dýchá Vaše tělo právě teď?

Oblečení, obuv a obaly představují nejzásadnější zásahy do přirozeného života a jeho zdraví. Pro plné pochopení sama sebe si dovolte malý extrém a představte si život zcela nazí a bosí. Tak jak se cítíte a vypadáte jste v tu chvíli ničím nezkresleni, nepokryti a tudíž nejvíce v souladu sami se sebou. Nepůjde Vám lehce lhát, intrikařit ani vytvářet svým chováním různé další iluze. Abychom mohli zůstat takoví jací doopravdy jsme (či to změnili dle našich představ) je tak důležité zůstat v tomto cítění svého holého těla i v oblečení a obutí, což znamená použít tělu přirozené materiály a střihy bez zbytečného odpadu dle principů níže.

Bosost, barefoot

Moderní trend, který otevírá zcela nové pohledy na svět. Jako by člověk s botami a ponožkami sundal neprůhledné brýle. 200 000 nervových zakončení a receptorů umístěných na chodidle přenáší do posledního detailu všechny vjemy, které lze pocítit při chůzi –ať už v terénu, nebo v obyčejných ulicích. Dokud člověk chodil bos, byl mu umožněn zdravý vývoj nohou.

Fyzioterapeuti s oblibou říkají, že člověk byl zcela v pořádku jen do toho okamžiku, než se poprvé postavil a poté obul. Jak moc je tenhle vtípek založený na pravdě, už těžko zjistíme. Za statisíce let se chůze po dvou stala naší novou přirozeností a otázkou tedy není jestli, ale jak. Novotvar barefoot začíná být skloňován čím dál častěji. Postupně se ze světa “alternativců” dostává i do slovníku fyzioterapeutů a ortopedů. Co to ale je, proč má smysl se o barefoot více zajímat a pro koho vůbec takové boty jsou? Více

The Earthing Movie: The Remarkable Science of Grounding (full documentary)

Uzemňování aneb antioxidační čerpání volných elektronů skrze bosý kontakt s přírodou zdarma pro každého

Nahost, bio, organic

Návrat k tradici, kdy ještě v nedávné minulosti byla naše strava přirozeně organická neboli česky BIO, stejně tak jako stejně rostoucí textilní vlákna bavlnovníku, lnu či konopí a žádné přívlastky nebyly třeba. Kdybychom odstranili chemický a genetický rozmach druhé poloviny minulého století dál bychom častěji pociťovali příjemnost, hebkost, zdravotní nezávadnost a termoregulační funkčnost organických neboli živých, bio, přírodních zemědělských vláken ať už v těle díky čisté stravě tak na těle díky čistému oblečení.

Máme se dobře. Můžeme si koupit, co chceme. A místo aby trička zdražovala, zlevňují. Máme však důvod slavit? Kolik stojí levná móda a kdo to platí? Co když existuje zajímavá rovnováha, že čím levněji zaplatíme za naše nejbližší životní prostředí, tedy oblečení, tím více budeme sami sobě doplácet svým zdravím, pohodlností a klidem? Je to logické. Stále levnější cena obuvi a oblečení může být dosažena buďto pouze levnějším ziskem přírodních materiálů za pomocí genetických úprav a umělých hnojiv pro větší odolnost a rychlost úrody, nebo rovnou průmyslovým vznikem umělých materiálů (polyester, polyamid, polyuretan, nylon, silon) vyrobených různými kombinacemi tisíců chemických látek z plastových peletek neboli ropy, tedy kompletně bez použití přirozené přírody. Další snížení ceny mohou zajistit co nejlevnější pracovní podmínky s co největším dovozem ze země s co nejnižší životní úrovní. Více

Bezodpadovost, bezobalovost, zerowaste

V překladu žádný odpad či hezky česky bez obalu znamená nepoužívání všech ne-nutných obalů a posouvání svých individuálních hranic stále dále k vytvoření hezkého čistého prostředí bez zbytečných věcí aneb následující dokument Albatross pro bojkotování polyesteru, plastu, a především celkového pohledu na svět Home (Domov) mluví za vše. Přejeme příjemnou a obohacující podívanou.